# Hur mycket mjöl förbrukar ni i månaden?
Author: [Borttaget]

När ni bakar, lagar mat och liknande med mjöl, hur mycket förbrukar ni under en månad på ett ungefär?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Vi spenderar nästan 15 kg mjöl varje månad. Men då bakar vi ca 7-8 kg som vi sedan ger bort. Till exempel, pajer, bröd eller kakor. Så skriver jag en kakkokbok då bakar man mycket för den också så lite blir misslyckats, men mesta lyckat.

## Comment 2
Author: DesK

Vi bakar allt vårt bröd både matbröd och kaffebröd så här gör vi av med en hel del mjöl. Ska räkna efter mer exakt hur mycket ![Glad](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Här går det i vågor så jag skrev 2-5 kg. Just nu tex har det inte blivit mycket bakat på ett tag, när jag sedan är i baktagen så blir det mer än fem kg per månad. Men eftersom vi bara är två så blir det inte sådana mängder varje månad.

## Comment 4
Author: MonisN

Jag svarade 5 kilo eller mer, men har ingen aning om hur mycket. Jag bakar ju allt bröd själv, utan i undantagsfall, så det blir en hel del mjöl. Ska försöka hinna med en sväng till Saltå kvarn i sommar också för att bunkra ett par 10 kilossäcker![Tungan ute](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#2, Ja räkna ut det, vore spännande att veta på ett ungefär.

#3. Man har sega dagar eller veckor ibland när man bakar, men konstigt nog får man alltid tillbaka kraften och vill baka igen. Min sambo och jag förbrukar väldigt mycket bröd här hemma, vi kan äta upp en hel limpa till en frukost. (Inte allt för ofta men det händer).

#4. Jag tror inte 5 kilo är så mycket, tror många använder mer. Jag skulle också vilja köpa 10 kilosäckar. Det finns bara 5 kilosäckar här, de kostar 22 kr. Tycker jag är överenskommet. Nackdelen är att den är väldigt lätt och har inte lika mycket gluten som finare mjöl har, men den passar när man bakar kakor. Annars blir det lite dyrare när man bakar bröd.

## Comment 6
Author: MonisN

#5 22 kronor för 5 kilo, det är billigt![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Handlar du på en kvarn eller är det butikspris?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6. Det är butikspris men de tar inte in allt förstora ordrar tyvärr på det. Även om det går åt kan de inte köpa in hur mycket som hellst. De har max 2 per hushål. Ha faktiskt länsat hela deras hylla förra månaden, bad min sambo gå in andra gången och en kompis tredje gången för att kunna köpa alla. ![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Man får köra fulingar ibland.

## Comment 8
Author: MonisN

Jag har försökt massor av gånger att få min Icahandlare att ta in Saltås mjöl, men dom trilskas och kör med Wapnö som är mer närodlat. Men wapnö har inget specialmjöl så det är nobben hos mig. Köper ibland Wäsgötarnas också när jag handlar hos en annan Icahandlare![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8. Det är bra om man har kontakter och kan köpa. På Öland (När jag bodde i Småland) hade vi vänner som odlar svamp och några som äger en kvarn. Så man fick gratis mjöl och svamp. Fick även rabatt när man köpte majs 3-4 kr kilot för en makskolv, nästan gratis. ![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: storost

Jag svarade mindre än 1 kg, därför jag tror du menar spannmålsmjöl. När vi bakar använder vi mandel- eller hasselnötsmjöl. Tidigare var förbruken ungefär 3 till 5 kilo dinkelmjöl per månad.

## Comment 11
Author: MonisN

#9 Vilken tur du hade som hade sådana bra kontakter. Wästgötarna har ölandsvete även om det inte inte är odlat på Öland utan på västgötaslätten, men det är ett bra mjöl.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#10. Jag tänkte nog mjöl i dess alla former som man bakar med. ![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Hur är mandelmjöl och hasselnötsmjöl? Vart kan man köpa det, eller måste man mala själv?

#11. Jag kan tänka mig det. Är skillnad på vetemjöl och vetemjöl! Just nu är det svårt med att åka till småland och handla, har inte bil så det blir tåg och buss, svårt att ta med sig mjöl hem då. Skicka kostar skjortan. Så jag köper här, men jag får det billigt här också, har ingenting att klaga på. ![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: storost

#12 Vid jultid finns mandelmjöl hos Lidl att köpa, under resten av året mal vi mjölet själv med köksassistenten.
