# Hur mycket lägger ni på erat bakande?
Author: Stephanie

Vad jag startar trådar känner jag nu, men frågorna snurrar lite när man sätter sig och kikar efter recept att testa. ![Tungan ute](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Jag bev lite nyfiken, hur mycket pengar lägger ni på mjöl och andra ingredienser varje månad? Tjänar ni på att baka eget bröd, istället för att köpa?

## Comment 1
Author: DesK

Hur mycket pengar jag lägger på mjöl och annat har jag inte räknat ut. Visst är det lönsamt att baka själv, istället för att köpa färdigt bröd  ![Glad](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Tror Coop gjorde någon beräkning på hur mycket man tjänar om man bakar allt sitt bröd själv. Ska se om jag hittar något om detta.

Jag använder vanligen vanligt vetemjöl som är billigare än vetemjöl special och även sådant påverkar ju vad det färdiga brödet kostar.

Ett stort undantag har jag dock och det är när jag håller på med honungsjäsmedel då använder jag enbart ekologiskt odlat mjöl från Saltå kvarn. Jag har kommit fram till att det funkar bäst för mig.

Stephanie, det är bara roligt när du frågar  ![Glad](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Sajten är till för att vi ska prata om matbrödsbakning och ge varandra tips och också berätta om våra mindre lyckade experiment. Kom ihåg, ingen fråga är för dum att ställas!  ![Glad](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: MonisN

Oj, det var en svår fråga! Men jag använder alltid vetemjöl special när jag bakar bröd med vetemjöl, främst ekologiskt. Det kostar lite mer men jag tycker det är det bästa. Eftersom vetemjöl special är ett starkare mjöl tål det att köras längre i maskin. Det optimala är ju att använda stenmalet, men det är inte så lätt att få tag i, tyvärr. Jag bor långt från Saltå (40 mil) men sist jag var där kostade en säck med 10 kilo 110 kronor. Det är cirka 2 kronor billigare per kilo än Icas ekologiska vetemjöl special. Dessutom är det stenmalet. Det tyckte jag var billigt för toppkvalitet. Jag har också köpt ekologiskt fullkorns dinkel från [Levene kvarn](http://www.wastgotarna.se/index.php?p=kvarnen) som var ett mycket bra mjöl. Minns inte vad det kostade, men rund en 50-lapp på Ica för 2 kilo om jag minns rätt. Det är ju ganska drygt eftersom man inte tar så mycket till varje bak. Den största delen är ju oftast vetemjöl. Den lilla mängden jäst man använder till surdegsbröd (som är det mesta jag bakar) kostar ju knappt någonting. Ett paket räcker till 2 -4 degar. Har man en pigg surdeg räcker det ofta med den. Jag brukar jämföra priserna i butiken, men vad rågmjölet kostar minns jag inte![Skäms](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Jag vet bara att det är MYCKET billigare att baka eget bröd. Ett riktigt surdegsbröd från ett surdegsbageri är inte billigt. Att jämföra med butikens plastade bröd är inte ens värt mödan. Det enda plastade brödet jag ibland köper är polarkakor (dottern gillar det). Ska man jämför ska man jämför likvärdig kvalitet, men polarkakor bakar jag aldrig![Flört](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Att du startar många trådar är bara roligt!

## Comment 3
Author: Anne

Inte så överdrivet mycket. Jag köper helst Northern Spring-mjöl som är ett extrastarkt mjöl som jag tycker fungerar mycket bättre än Vetemjöl special. Det köper jag hos grossist, i femkilospåsar. Lite dyrare än vanligt i butik, men inte jättedyrt.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag har absolut ingen aning. Men jättemycket är det inte. Vi är bara två personer så det går inte åt supermycket bröd. Här handlar det inte om att det är billigare utan på att det är mycket godare med hembakat bröd. Plus att det är terapi för mig att baka bröd.

## Comment 5
Author: salasso

Hej!![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag räknade ut för ett tag sedan att mitt grytbröd som har en vikt på **cirka1,3 - 1,5kilo färdigt** bröd kostar i materialkosnad **cirka 12 kronor,** till det kommer kostnader för elström och naturligtvis om man skall ha olika fyllningar i degen. Kilopriset för motsvarande bröd i butik är drygt **45-55 kronor per kilo** bröd. Ett bröd motsvarande vikten på grytbrödet blir **cirka 70 kronor**, att jämföra med **12-15** kronor för hemabakat bröd (grytbröd) och där man slipper både konserveringsmedel och smakförstärkare.

Det finns inget som man kan tjäna in så mycket pengar på som att baka eget bröd.

Och det finns inget godare än hembakt bröd.

_**Att äta  av ett hembakat bröd, är som att äta en bit av himlen.**_![Flört](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: salasso

Man tjänar **INGA** pengar på att köpa bröd.

Pengar tjänar man av att **baka sitt eget bröd**,

allt annat är slöseri.

## Comment 7
Author: MonisN

#3 Är det ett amerikanskt mjöl? Vet att många bagerier köper extra starkt vetemjöl från USA.

## Comment 8
Author: salasso

Jag bakade levainbröd i gryta inatt och Jag räknade ut att

2 kilo Vetemjöl Special kostade 19,90

Jag använde ungefär 1/2 kilo till brödet vilket är en kostnad på 5 kronor

Sedan tillkommer mjölet till surdegstarten med några ören.

plus el-strömmen.

Så brödet hamnade på en kostnad på cirka 8 kronor högt räknat.

Det är billigt för nygräddat surdegsbröd.

Utan en massa tillsatser.

![Skrattande](http://matbrod.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
