Bakprat

Billigare att baka?

2014-01-15 09:07 #0 av: Gasoline

Jag har ju hört att det är billigare att baka bröd själv än att köpa och jag har fått för mig att det är en ganska tydlig skillnad.

Men är det verkligen billigare att baka bröd själv?

Finns det några kalkyler på detta?

Vad kostar det på ett ca att baka brödet? Gärna vad det är för bröd.

All info av intresse = )

Anmäl
2014-01-15 09:14 #1 av: VildaVittra

Ja, det blir mycket billigare, mina brukar ligga på en 5-12 kr per limpa, det dyrare är när jag petar i nötter osv. Och då har jag även räknat med elen.


Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

Anmäl
2014-01-15 12:11 #2 av: Tant Grön

Detta har jag också funderat på. Jag bakar nästan allting själv. Köpt bröd har blivit väldigt dyrt. Fast jag använder bara ekologiskt mjöl, så det blir kanske inte så mycket billigare, men nyttigare.

Anmäl
2014-01-15 17:54 #3 av: Gasoline

Tack för era svar!

Jag bakar ju nästan allt bröd som vi äter hemma, vilket egentligen inte är mycket.

Jag gör det främst för att jag tycker att det är kul att göra saker från grunden och att man sedan förhoppningsvis vet vad som är i är alltid trevligt.

Min fundering över kostnaden är egentligen mest för "skojs" skull, bra info. = )

Anmäl
2014-03-19 16:46 #4 av: Gasoline

Någon som vet om det finns någon bra matkalkylator eller liknande så att man kan räkna ut? 

Anmäl
2014-03-19 18:29 #5 av: Gasoline

Googlade lite och hittade detta Glad

http://stockmansbrod.blogspot.se/2010/10/ekonomiska-kalkyler-over-brodbak.html

Anmäl
2014-03-19 18:31 #6 av: Gasoline

Hittade även detta, även om allt inte var om kostnad för brödet så var det väldigt intressant Glad

http://matduell.se/26-000-kronors-skillnad/

Anmäl
2014-04-01 11:40 #7 av: Tuttan72

Jo det blir billigare. Tänk dig att ett vanligt vitt industribakat bröd kostar ca 18 kr för ca 800 g. (om du inte jagar extrapriser för då blir detbilligare)!. Om du ska ha samma kvalité som det behöver du bara vatten, det billigaste vetemjölet och vatten, salt samt jäst. Till 4 limpor går det åt:

2kg mjöl (billigaste sorten) 10 kr

1.2 liter vatten(gratis i kranen)

75g jäst(beroende på om du vill ha deg som jäser fort)3 kr

ca 30 g salt(vanligt industrisalt) 0.2kr

Uppvärmning av ugn(ca 2h här höftar jag bara)ca 4 kr

På så sätt får du 4 bröd för samma pris som ett i butiken.

Men utan alla tillsatser(förutom E300, askorbinsyra som de använder för att få mjölet mer "bakbart")

Anmäl
2014-04-01 11:42 #8 av: Gasoline

#7 ah, tack för prisexemplet. Väldigt intressant :-)

Anmäl
2014-05-04 19:26 #9 av: Imasy

Jag hade, om allt vill sig väl, tänkt göra storbak i morgon och fylla frysen. Ska spara kvitto och räkna ut vad det kostar (kommer iof ha massor av grejor kvar efter allt är bakat och bara behöva småkomplettera för att baka lika mycket till).

I vår familj äter vi mycket bröd, går åt ca 2 limpor/ dygn, vilket blir lite slantar på en vecka i bara bröd.

Jag bakade mycket förut, men sen dog vår bakassistent, men nu ska vi införskaffa oss en ny och frysen ska fyllas :)

// Jennie - Sajtvärd för Katter, Hamster, Dvärghamster, Brott och Litteratur. 

~Välkommen!~

Anmäl
2014-05-04 19:39 #10 av: Gasoline

#9 beklagar sorgen ;-)

Gör det, det skulle vara intressant att se. Jag är ganska dålig på matte så jag tänker inte för försöka mig på att räkna ut vad det skulle kosta.

Anmäl
2014-05-04 22:54 #11 av: Imasy

#10

Tackar, det var en stor sorg ;) Eller ja, den funkar väl egentligen, är bara en del som saknas (hamnade troligen i soporna av misstag) och den var så himla dyr att köpa till.

Bakade tre limpor nu på kvällen, och de kanske kostade en femma styck?

Hade i 1 liter fil, 10 kr, halvt mjölpaket, 7 kr, sirap 5 kr, det blir ju 20 kr (absolut max) för 3 limpor. Jag bakar alltid med fröer, lingon etc, och dessa hade säkert gått på 25-30 kr st i butik.

// Jennie - Sajtvärd för Katter, Hamster, Dvärghamster, Brott och Litteratur. 

~Välkommen!~

Anmäl
2014-05-06 13:23 #12 av: Snovit79

Det är absolut billigare. :) Brödet vi köper har ju lönen för bagaren inbakat i priset med. ;)

Hjärta Jasmine, min älskade efterlängtade dotter - den vackraste ängel i himlen. Hjärta

 Sajtvärd på Matbröd 

Anmäl

Det finns en till kommentar till den här diskussionen. Den är bara synlig för medlemmar på iFokus. För att läsa kommentaren, logga in eller registrera dig på iFokus.